Adnan Kahveci


Vefatının Sene-i Devriyesinde

Rahmet, Minnet ve Özlem ile Anıyoruz

Adnan Kahveci (20 Şubat 1949

Köprübaşı, Trabzon - 5 Şubat, 1993 Gerede)

Elektrik mühendisi profesör, 46, 47. ve 48. Hükümetlerde görev almış siyasetçi ve devlet adamı.

Adnan Kahveci

Maliye bakanıydı, trafik kazasında eşi ve kızıyla birlikte öldü..!

Ayaklarında bir çift tabanları yırtık sümerbank ayakkabısı vardı.

Çocuklarına borç çıktı mirasından para kasaları değil. AMA KOCAMN BİR ONUR BIRAKDI.. YETMEZ Mİ ?

Gençliği

1949 yılında Trabzon'un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar mahallesinde doğdu. İlkokul yıllarında Milliyet gazetesinin açtığı yarışmada birinci oldu. Eğitimine İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde devam etti. 1966'da dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavında birinci oldu ve İstanbul Üniversitesine girdi. Eğitimine ABD'de Indiana'daki Purdue Üniversitesinde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi'nde doktora yaptı. Bu üniversitede bir süre akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye'ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

Siyasi hayatı

Üniversitedeki görevinden sonra İçişleri Bakanlığı bünyesindeki teknik danışmanlık göreviyle beraber siyasi hayata adım atar.Korkut Özal'a danışmanlıkla başlayan bürokrasiyle tanışıklığı 12 Eylül sonrası Turgut Özal'a danışmanlıkla sürdü.12 Eylül dönemindeBaşbakanlık Danışmanlığına atandı ve o sıralarda Turgut Özal'la tanışmıştır.[1]1983 yılında ANAP'ın kurucuları arasında yer alan Kahveci,1987 yılında İstanbul'dan milletvekili seçildi, XVIII. ve XIX. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı.

Devlet Bakanlığı

1987 de DPT ve Hazineden sorumlu Devlet Bakanı oldu.

Maliye Bakanlığı

Dönemin başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Trafik kazasında ölümü

5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında otobanda ters yola girerek trafik kazası geçirdi. Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtuldu ancak, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra öldü. Adnan Kahveci'nin mezarı eşi ve kızıyla birlikte İstanbul'un Anadolu yakasında Kartal-Yakacık Mezarlığı'ndadır.

#AdnanKahveci

EMİR FARUK UZUNPINAR
Search By Tags
Sosyal Medya
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Instagram Social Icon